Konflikt w Ukrainie naraża na niebezpieczeństwo miliony ludzi. Część z nich została zmuszona do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia za granicą. Polska jest jednym z państw, które przyjęły największą ilość uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. ̽ѡ aktywnie działa w Polsce od lutego 2022 roku, aby zapewnić osobom, które uciekają przed przemocą, niezbędne wsparcie i ochronę. Chcemy, żeby uchodźcy wracali do domów, gdy będą czuli się tam bezpiecznie, a nie dlatego, że są do tego zmuszeni. A mimo ciepłego przyjęcia osób z Ukrainy w Polsce, uchodźcy wciąż borykają się z niepewnością, niewystarczającym dochodem i trudnościami w adaptacji do polskiej rzeczywistości.

Co ̽ѡ robi w Polsce?

W Polsce pozostaje wciąż około 960 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Ponad 40 procent uchodźców z Ukrainy w Polsce to dzieci, a 65 proc. to kobiety. Zgodnie z najnowszymi danymi, 64 proc. respondentów badania ̽ѡ, planuje pozostać w Polsce – głównie z obawy przed niebezpieczeństwami. Aby zapewnić im jak najlepsze wsparcie, pracujemy w różnych miejscach Polski, samodzielnie oraz z miejscowymi partnerami, w ramach trzech programów:

  • Wsparcie w zaspokojeniu podstawowych potrzeb i osiągnięciu finansowej niezależności

̽ѡ w Polsce udzieliło wsparcia finansowego dla ponad 53 000 osób, które najbardziej go potrzebowały. Dzięki tej pomocy uchodźcy i uchodźczynie mogli kupić jedzenie, lekarstwa, odzież i inne niezbędne artykuły. Wspólnie z Polskim Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wsparliśmy także osoby z Ukrainy w znalezieniu zatrudnienia w Polsce.

Do listopada 2023 roku w centrach aktywizacji zawodowej prowadzonych wspólnie z Fundacją Innowacja i Wiedza prawie 600 uchodźców skorzystało z kursów językowych, pomocy prawnej, poradnictwa zawodowego, szkoleń i innych usług wspierających ich w zdobyciu stabilnego zatrudnienia. Ponadto ̽ѡ organizowało liczne targi pracy oraz dwie kampanie społeczne, aby wspomagać integrację osób z Ukrainy na polskim rynku pracy.

  • 辱𳦳ńٷɴ

̽ѡ otworzyło Centrum Społecznościowe "Vchasno" dla dzieci, dziewczyn i kobiet z Ukrainy. Centrum oferuje szereg usług, w tym wsparcie psychospołeczne i zajęcia rekreacyjne, skupiając się na regulacji emocji, dobrostanie, wszechstronnym rozwoju, metodach nauczania, umiejętnościach społecznych i rękodziele. Usługi te mają na celu zapewnienie wsparcia, budowanie poczucia wspólnoty i pomoc tym, którzy zmuszeni byli uciekać przed wojną.

Dzięki współpracy z naszym partnerem Migam, zapewniamy osobom Głuchym tłumaczenie Polskiego oraz Ukraińskiego Języka Migowego. Pomagamy osobom ze statusem uchodźcy odnaleźć się w Polsce i uzyskać dostęp do świadczeń socjalnych, opieki zdrowotnej czy edukacji. Wspólnie z różnymi partnerami udzielamy uchodźcom pomocy prawnej i informacyjnej (infolinie, punkty informacyjne), w tym świadczymy pilną pomoc prawną dla osób niepełnoletnich, które przyjechały do Polski bez opieki, osób z niepełnosprawnościami, osób starszych i osób, które doświadczyły przemocy. Dzięki wsparciu ̽ѡ, nasi partnerzy pomagają kobietom, które doświadczyły przemocy ze względu na płeć, znaleźć schronienie i niezbędną im pomoc.

• Edukacja

We współpracy z Teach for Poland, ̽ѡ integruje istniejący model nauczania z metodologią ̽ѡ „Healing Classrooms”, która została opracowana, aby wspierać dzieci z doświadczeń uchodźstwa i przemocy na całym świecie. ̽ѡ ma zamiar przeszkolić polskich i ukraińskich nauczycieli w zakresie pracy z uczniami uhcodźczymi oraz osobami, które doświadczyły traumy.

Razem z Centrum Szkolenia Nauczycieli w Poznaniu ̽ѡ zaprosiło do współpracy trzy szkoły, które z naszym wsparciem tworzą specjalne przestrzenie wycieszenia i relaksacji dla uczniów i uczennic.

Wspólnie z Polskim Forum Migracyjnym, ̽ѡ opracowało bezpłatną i dostępną platformę szkoleniową online dla asystentów i asystentek międzykulturowych: .

 

̽ѡ, we współpracy z Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO), prowadzi inicjatywy mające na celu wspieranie integracji ukraińskich uczniów w życie szkolne. Działania te umożliwiają wszystkim uczniom większy wpływ na to, co dzieje się w szkole, tworząc atmosferę, w której młodzi ludzie chcą aktywnie spędzać swój czas.

Nasz partner, Fundacja na Rzecz Wolności, prowadzi wielokulturowe nauki dla uczniów i nauczycieli w szkołach podstawowych w Warszawie, pracę społecznościową w dwóch ośrodkach dla cudzoziemców w Podkowie Leśnej „Dębak” i Lininie, oraz sportowe zajęcia dla młodzieży i dorosłych z Centrum Pomocy Humanitarnej.

Solidarność i zdecydowana reakcja świata na kryzys spowodowany konfliktem w Ukrainie są bezprecedensowe i stanowią przykład, jak społeczność międzynarodowa powinna reagować na kryzysy humanitarne, które dzieją się na całym świecie. Ta odpowiedź i wsparcie muszą być stale podtrzymywane. Ludzie, którzy uciekają z Ukrainy, wciąż potrzebują naszej pomocy.

Alan Moseley, Dyrektor ̽ѡ Polska

Jak się z nami skontaktować?

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Możesz mieć pewność, że zawsze zostanie ona wysłuchana, spotka się z właściwą odpowiedzią, i będzie traktowana poufnie na każdym etapie. Podkreślamy, że zgłoszenie negatywnej opinii lub wyrażenie jakichkolwiek obaw w żadnym wypadku nie wpłynie na możliwość korzystania z naszych usług. Zachęcamy do przesyłania opinii lub skarg za pośrednictwem jednego z następujących bezpiecznych i poufnych kanałów: +48 732 106 484 (w tym WhatsApp, Viber, Telegram i SMS), e-mailem: [email protected] lub [email protected].
 

Jeśli interesują Cię nasze działania i chcesz się z nami skontaktować, napisz na: [email protected].

Kontakt dla mediów: [email protected].