Szacuje się, że ponad połowa ukraińskich dzieci została przesiedlona z powodu wojny. Obecnie w Polsce zarejestrowanych jest 981 355 uchodźców, z czego ponad 44% stanowią dzieci. Dlatego niezwykle istotne jest zrozumienie perspektyw tych dzieci dotyczących ich rzeczywistości, edukacji, bezpieczeństwa i potrzeb w Polsce.

Zespół ̽»¨¾«Ñ¡, który monitoruje sytuacjÄ™ i bezpieczeÅ„stwo uchodźców z Ukrainy w Polsce, przeprowadziÅ‚ wywiady z 68 dziećmi w wieku 12-17 lat. PodejÅ›cie oparte na udziale dzieci pozwala lepiej zrozumieć, co leży w najlepszym interesie każdego dziecka. Monitoring skupia siÄ™ na psychologicznych konsekwencjach przesiedlenia dla ukraiÅ„skich dzieci, ich postrzeganiu bezpieczeÅ„stwa w Polsce, sieciach wsparcia (relacje z rodzinÄ… i rówieÅ›nikami) oraz ich integracji ze spoÅ‚ecznoÅ›ciÄ… goszczÄ…cÄ….

Do najczęściej występujących potencjalnie traumatycznych wydarzeń (PTE) po przesiedleniu należą: niepewny status prawny, zmiany w dynamice rodziny oraz niewystarczające wsparcie społeczne i edukacyjne. Stres po migracji i niska kondycja psychiczna są powszechne wśród dzieci uchodźczych mieszkających w krajach goszczących. Ochrona dzieci jest kluczowym elementem wsparcia.

Ryzyka ochrony zidentyfikowane w ramach monitoringu ochrony dzieci:

  • Ryzyko 1: Przemoc rówieÅ›nicza i bullying w szkoÅ‚ach
  • Ryzyko 2: Praca dzieci
  • Ryzyko 3: Ryzyko wystÄ…pienia stresu i zaburzeÅ„ zdrowia psychicznego